O zlomené berli

Nedělní “small traffic” tedy řekněme zvýšenou průjezdnost městem – rozumějte menší dopravní zácpu jsme využili k návštěvě dalších domovů pro postižené lidi.

A že jich v Sierra Leone je požehnaně!

Kromě následků války, kdy rebelové usekávali lidem končentiny, oslepovali je a podobně, se tu velké množství lidí pere s následky chorob, infekcí a parazitů.

Nedělní den byl určen návštěvám tzv. domovům polio victims – tedy lidem, kteří onemocněli dětskou obrnou.

Abs, pro kterého pracujeme a který se stal ten den naším průvodcem nás vzal do Leonard Threshire home, což je dům, kde také vyrůstal, protože sám v dětství tuto nemoc prodělal.

Na dvorku byl babský sněm. Holky seděly ve stínu, drbaly kluky, zaplétaly si vlasy a vesele se hihňaly, jen na nás mrkli a pokračovali. V podstatě normální puberťandy, řeklo by se, až na to, že o strom bylo opřeno plno berlí a některé slečny seděly na invalidních vozících. (což je mimochodem v Sierra Leone poměrně luxus, bez kterého se někteří postižení musí obejít)

Jeden z klučinů provedl ubytovnou (mimochodem, Absovi se povedlo puberťáka dobře postrašit. V klučičích pokojích jsme totiž načapali slečnu! ). Potom jeden menší chlapeček, který mohl chodit, měl “jenom” zkroucenou pravou ruku přinesl fotbalový míč – fotbal tu milují prostě všichni- a Abs vzpomínal, jak za jeho mladých let hráli.

Klučina mu teda přihrál míř a Abs ho chtěl odpálit berlí, jenomže jak zabral, tak dal moc váhy na druhou berli. Ozval se praskot a Abs přistál na zemi. Všichni jsme se lekli, ale on najednou stál podivně na všech čtyřek, trochu jako malé dítě, když ještě neumí chodit.

Berle pod Absem, který není zrovna drobeček prostě rupla.

Z pod stromu, kde seděli holky se ozval hihot.

Kdekoliv jinde by to bylo kruté, nedůstojné a ponižující, možná snad i prostě nepřípustné. Jenomže tady jsou o berlích všichni (kromě těch, co jsou na vozíku).

A naštěstí měli i náhradní berle.

více o této nemoci:

http://obrna.navajo.cz/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: