Zámek Zbiroh obsadili středověcí rytíři

DSCF7615

zbiroh

zbiroh2Tekly litry umělé krve, ale Přemysl Otakar II. i tentokrát bitvu s barbary vyhrál

href=”https://sarkapechova1.files.wordpress.com/2012/10/czech_flag-small.jpg”>tento článek je psaný česky

ČLÁNEK PŮVODNĚ PUBLIKOVANÝ V TÝDENÍKU 5PLUS2
Zbiroh – Podzámčím se rozléhal křik a řinčení zbroje. Na Zbiroh se totiž sjely skupiny historického šermu z celých Čech, aby tu zrekonstruovaly bitvu z křížové výpravy do Prus.
Nejen na zámku, ale i v centru městečka Zbirožští 19. května potkávali panoše, rytíře i dámy v krásných šatech, některé s pivem či párkem v ruce. Načerpat síly na vyčerpávající turnaje je prý potřeba.
„Kromě rekonstrukce bitvy máme připravené také obrazy z českých dějin, diváci tu mohou vidět královský dvůr, jezdecký turnaj a nebo i dobové hody,“ vypočítává organizátor a jeden z účinkujících Martin Cholínský a dodává, že tehdejší panovníci se rozhodně nepřežírali, jak bychom si mohli podle některých filmů myslet.
„Ani Přemysl nebyl žádný otesánek, podle analýzy kostry prý měřil jen něco málo přes stošedesát centimetrů,“ říká Cholínský.
Akce o minulém víkendu přilákala kolem tří stovek návštěvníků. Nejvíce se bavily samozřejmě děti. Při ukázkových rytířských soubojích, které předvedl zbirožský soubor měly jasno. „Modrééj!“ fandily oblíbenému rytíři. Ten mezitím statečně proléval umělou krev a bojoval se soupeři.
„Byli jsme na chirurgii stálými hosty,“ vzpomíná s úsměvem na začátky šermování Cholínský z plzeňské skupiny Rytíři koruny české a dodává, že se zvládnutím bojové techniky pomohla také účast na mnoha semi-
nářích.
Přemysl Otakar II. ve skutečnosti o Zbiroh nebojoval, bitva byla na Zbirožsko přenesena. „Předvádíme tady bitvu z vítězné křížové výpravy do pohanských Prus. Rekonstruujeme skutečnou historickou událost, takže jako vždy vítězem bude Přemysl Otakar II.“ říká Cholínský.
Přemyslovi v té době, tedy v letech 1254 – 55 bylo pouhých devatenáct let. Byl také čerstvě oženěný s o třicet let starší Markétou Rakouskou.
„Moc se nám tu líbí,“ pochvalovali si Matěj a Daniel Cajthamlovi z Třemošné. „Já sám také šermuji, dneska jsem tu ale s klukama,“ řekl tatínek a upravoval Matýskovi helmu. Ten právě statečně cvičil rytířský boj na „středověkém trenažéru“, i když udržet kopí, helmu na hlavě a navíc ještě dřevěného oře bylo pro čtyřletého chlapečka náročné.
Děti si mohly také zkusit střelbu z luku i kuše. Oblibu si také získaly středověké stánky, kde si kromě ozdob lidé nechávali malovat obličeje. Turnaje byly i mementem středověkých rytířů templářského řádu, se kterým je zámek Zbiroh spojen.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: